Már 15 éve elérhető a világ legnépszerűbb online internetes enciklopédiája a Wikipédia. Szinte bármilyen tartalmat keresünk, a Google keresőben, az első helyen, de legalábbis az első oldalon mindenképpen szerepel a Wikipédia szócikke, mint találat.
Az enciklopédia valójában csak azt valósította meg, amiért létrejött az Internet, vagyis a kooperációra épülő tartalomszerkesztést. Az alapkoncepció az volt, hogy a tartalmat bárki szabadon hozzáférhetően szerkeszthesse és fel is használhassa. Sokan épp ezt az erényét nevezik meg, mint hátrányt, hiszen bárki létrehozhat olyan tartalmat, mely nem felel meg a valóságnak. A Wikipédia marketing üzente kezdettől fogva erőteljes. Minden felkerülő tartalmat szigorúan ellenőriznek, sajnos ettől függetlenül néha bekerülnek hamis tartalmak.
Előfordult olyan marketinges, aki csak azért, hogy egy termék bekerüljön a Wikipédiába, és eldő helyre kerüljön a Google keresőjében, egész honlap felhőt hozott létre, hogy alátámassza nem létező kampányát.
Az egyik legérdekesebb eset, amikor egy nem létező háború, a Bicholim-konfliktus öt évig szerepelt az enciklopédiában. A kamu szócikk - mely angol nyelven íródott - szerint 1640 és 41 között tartott a háború a portugál gyarmatosítók és a mai India területén fekvő Maratha királyság között. A konfliktust végül békekötés zárta le, és ez vezetett a független Goa állam létrejöttéhez. Ez a cikk, még az Enciklopédia főoldalára is kikerült, pedig oda csak szigorú ellenőrzés után publikálnak.
Csak a tavalyi év folyamán mintegy kilencven hamis szócikket töröltek az oldalról, jó részük már évek óta elérhető volt. A jelenlegi nyertes szócikk, mely a legtovább volt fenn, a Jack Robichaux nevű bűnözőról szól, aki egy kitalált 19. századi New Orleans-i erőszaktevő. A szócikk még 2005-ben került fel a Wikipédiára, és csak tavaly távolították el. Bezzeg Tsúszó Sándort a magyar Wikiről azonnal levakarták. Muhammad Balfast viszont nem... Vagy ez is csak marketing?
15 éves az internet legjobb tartalmú online web-enciklopédiája, a Wikipédia, melyben olyan online tartalmak is szerepelnek, mint Jack Robichaux, Bicholim-konfliktus, Orwell 1984 Magyar Elektronikus Könyvtár, Wikipédia, tartalommarketing, Google, első hely, online enciklopédia, online marketing, elektronikus marketin.